wizyt: 52924

O Kunegundzie

O Kunegundzie

Różne są wersje legendy o pięknej i okrutnej dziewicy. Najczęściej utrzymuje się, iż Kunegunda była córką kasztelana, który dowodząc swej junackiej sprawności przyjął zakład, że objedzie konno zamkowe mury. Konia dosiadł lecz  murów nie objechał; runął w przepaść.

Godna ojca córka złożyła śluby, że rękę odda tylko temu, który odważy się zrealizować z powodzeniem nieudany wyczyn kasztelana. Wieść niesie, że wielu starających się padło ofiarą piękności i przysięgi Kunegundy, kończąc żywot wśród głazów Piekielnej Doliny. Biegły lata. Zamek zyskał złą sławę. Uroda kasztelanki przygasła. Konkurentów ubywało. Zdawało się, żeKunegunda do końca dni swoich trwać będzie w panieńskim stanie, gdy na zamkowy dziedziniec wjechał piękny młodzieniec. Na jego widok Kunegunda gotowa była złamać złożone śluby. Nie pomogły łzy i błaganie. Młodzieniec był nieustępliwy. Poddał się próbie, a zwyciężając rzekł: „Pani, przybyłem by pomścić owych nieszczęsnych, których twa pycha i duma pozbawiła życia. Zaś ciebie nie pragnę wcale”. Mówiąc to cisnął rękawicę i odjechał. A  Kunegunda urażona doznanym zawodem i hańbą rzuciła się w przepaść, gdzie śmierć znalazło tylu dzielnych rycerzy. Legenda posiada zresztą kilka innych wersji zakończenia: a to, że kasztelankę porwał diabeł, gdyż on to przybrał postać pięknego rycerza, a to, że wstąpiła do klasztoru by pokutować za grzechy, czy też, że z tej samej przyczyny pozostała do ostatnich dni swoich w panieńskim stanie. Bez względu na brzmienie legendy, w okresie romantyzmu stanowiła zaczyn dla wielu ballad i poematów /por. Fr. Schiller Rękawiczka oraz pod tym samym tytułem ballada A. Mickiewicza. Legendę o Kunegundzie wskrzesił i przypisał do zamku Chojnik w 1946 r. mgr Józef Sykulski w utworze scenicznym pt. „Kunegunda księżniczka na zamku Kynast”. Należy nadmienić, że w pierwszych powojennych latach często posługiwano się prymitywnie spolszczonym nazewnictwem niemieckim.

Źródło: Czajka J., "Zamek Chojnik", Zarząd Oddziału PTTK w Jeleniej Górze, 1990.

dodaj komentarz

5

Imię (*) Treść komentarza (*)
Tytuł (*)
E-mail
(*) Pola wymagane
[ Ulla ] »  kunegunda  »  2014-05-22 19:36:10
Nie bo serce Kunegundy zamieniło się w czarny kryształ i przepełnił pychą
[ KASKA  dgz3.neoplus.adsl.tpnet.pl:83.23.* ] »  DO LEGENDY  »  2012-11-24 19:47:28
BYLAM TAM JAKO DZIECKO MIEJSCE ROBI WRAZENIE
[ mangan  aarr174.neoplus.adsl.tpnet.pl:83.5.2* ] »  do legendy  »  2012-09-29 20:53:13
rycerz powiedział tez Kunegundzie ze z nią nie bedzie bo zbyt wielu zgineło przez nią zbyt wiele krwi przelało i to ich rozdziela
[ Wiesia ] »  o legendzie  »  2010-11-21 10:52:39
To już wiemy jak tworzy się legenda... Moja córka była na zamku jako dziecko i tę legendę zapamiętała z tym, że zakończenie ... wymyśliła sama... Do zobaczenia na zamku!
[ Kalisza ] »  Połomski  »  2010-11-06 10:10:43
Dajcie w innych ję zykach żule!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Katalog stron internetowych : katalog.is24.pl projektowanie stron internetowych jelenia góra telewizja cyfrowa jelenia góra